1997

Tento rok už dopředu nutno označit za přelomový, krizový a celkově z pohledu klubu jeden z těch horších, až špatných.

Ale špatně jsme rozhodně nezačali! Je sobota 4.1.1997. Pár dní po Novém roce, šampusy ještě nedopité, oči trochu zakalené a už se vydáváme na bílou trať - první letošní závody se jedou v Protivanově u Prostějova. Konečně může poklábosit, popít a pozávodit "severní"a "jižní" část. Kategorii Skj obsadili "jižané" Tomáš a Simča - naši klasičtí "eskaři". Jak se již stalo zvykem , Tomáš byl lepší.Bojoval jako lev, ale nakonec na něj zbylo 8. místo. Simča samozřejmě bojovala také, ale přesto ji kromě mužů předjely i dvě ženy a skončila 10. Kategorii C obsadili tři našinci. Kiťas, Zbyňa a Pavel. I oni se porvali s tratí (tentokrát naštěstí ne mezi sebou) a na výsledcích to bylo znát, Kiťas 2. místo, Zbyňa 3. místo a Pavel místo 6. V kategorii B2 závodil jako obvykle pouze Jarin. Napodobil Kiťase a se svými tlustokožci obsadil 2. místo.

Hned o týden později se téměř ve stejném složení potkáváme znovu. Chybí pouze Pavel a změnilo se místo. Tentokrát jsou to pravé hory - Pustevny v Moravskoslezských Beskydech. Musíme jezdit a jezdit, aby nám naši chlupáčové nezlenivěli (a my abychom moc nevystřízlivěli). V horském klimatu se nám dařilo opět výborně (jako vždy!). Takže začněme tradičně od Skj. Opět dva naši klasici a opět tradiční pořadí (mezi nimi). Ale dařilo se jim tentokrát lépe. Tomáš obsadil 6. místo a Simča jako jediná žena místo 8. I kategorií C se můžeme opět pochlubit. Kiťas opět 2. místo a Zbyňa pro změnu opět 3. místo. V kategorii B2 opět výtečně bojoval Jarin a i on zopakoval 2. místo.

Kitas na trati Pusteven, v dali ho uz pronasleduje Zbyna

Kiťas na trati Pusteven, v dáli už ho pronásleduje Zbyňa

Upřímně řečeno je škoda, že naše výsledky táhnou stále ti samí závodníci. Ale někteří další jezdí spíše pro zábavu a většina klubu se psy vůbec nejezdí, ani je nevlastní a vlastnit nechce.

Takže přípravné závody na Mistrovství republiky máme za sebou a je třeba říci, že jsme je zvládli ve velkém stylu, takže hurá do Nového Města na Moravě. Tentokrát jsme obsadili pouze dvě kategorie Skj a C1. Našim eskařům Tomášovi a Simče se tentokrát moc nedařilo a Jarin který do dějiště závodů vyrazil také tam vůbec nedojel (porucha auta). Největší pozornost se tedy soustředila na dvojici Kiťas a Zbyňa. Proč? Protože Zbyňa Kiťase ještě nikdy neporazil. Tentokráte tomu však nebylo jinak, protože Kiťas obsadil 8. místo a Zbyňa místo 11. , což však v této nabyté kategorii není špatné.

Tomáš dojel opět pře Simonou

Po tomto závodu jsme se ještě několikrát sjeli s našimi smečkami na Petříkově,ale tentokrát už si pouze zajezdit. Poslední setkání proběhlo na Velikonoce na posledním sněhu. Už se z toho stává celkem tradice, protože podmínky jsou zde začátkem jara opravdu skvělé.

Volně jsme se přesunuli do poloviny roku, která je důvodem ke svolání schůze. Tentokrát padla volba na dny 30.6.-2.7. Místem činu se tentokrát stala Lipová a Bohdanova chalupa. Jak jsme tak hodnotili uplynulou sezónu, málem někteří (Zbyňa) zapomněli, že na sobotní dopoledne je naplánován I. ročník Lipovského pullingu. Po několikerém buzení se však všichni přesunuli k místní škole, kde si to naši psi mezi sebou rozdali. Jelikož celou dobu pršelo, vše proběhlo celkem rychle a už jsme se mohli pustit u Bohdana do dalšího soudku a jednání. Známá dvojice Gejza, Kiťas se opět chystala trochu znepříjemnit klidný život Zbyňovi, tentokráte jim to však tak úplně nevyšlo. Zbyňa, který se nechtěl pouštět do planých debat je převezl. Vše co potřeboval odsouhlasit základnou si nechal schválit když byli pryč. A až se vrátili tak už byly jejich snahy marné a uznali, že se budeme raději věnovat jídlu a pití.

Prvním závodem letošní kárové sezóny se stala, už tradičně našimi členy vyhledávaná , Bystřice nad Pernštejnem ve dnech 4.-5.10. Tento závod se nesl ve znamení samých překvapení. Prvním byla účast našeho prezidenta Radka na jeho vůbec prvních závodech. Napoprvé to nebylo špatné a dojel si se svým malamutem pro pěkné 19. místo v kategorii Skj. A překvapením druhým bylo vítězství Zbyni a 2. místo Kiťase. Zbyňa ho porazil vůbec poprvé. Na Kiťasovu omluvu je třeba dodat, že předchozí večer slavil narozeniny, ale Zbyňa vlastně slavil také. A konečně se dostáváme k Pavlovi, který si vyjel 4. místo.

Dalším oblíbeným závodem, kterého se nakonec zúčastnil pouze Zbyňa, byl Červený Kostelec 11.-12.10. Měl s ním jet i Gejza, ovšem když k němu Zbyňa dorazil, zjistili že jeho psi si z kotců ve vozíku udělali průchoďák. Nicméně Zbyňa náš klub reprezentoval skvěle a vybojoval skvělé 1. místo, čímž potvrdil výbornou formu. Navíc si odvezl i sele za vůbec nejrychlejší spřežení.

O několik týdnů později jsme se sešli na posledním přípravném závodě v Hradci Králové. Zde se už Zbyňovi tolik nedařilo a obsadil 10. místo, Kiťas zajel na výborném 3. místě. Čímž se vše vrátilo do obvyklých kolejí a Zbyňa musel opět sestoupit z výšin zpět na zem.

První sněhové nadílky využili, jak jinak, opět Kiťas a Zbyňa týden před vánočními svátky společným tréninkem na Červenohorském sedle, kde se zúčastnili výcviku postižených sportovců v jízdě na tzv. monoski, zpestřenou projížďkou na saních se psím spřežením. Jak se později ukázalo byl to letos poslední sníh.

Od 25.12.1997-2.1.1998 jsme si naplánovali poslední přípravu na sněhu v Petříkově, před prvními závody na sněhu. Bohužel ježdění bylo po celou dobu nemožné, protože sníh byl pouze v nejvyšších polohách. Tak jsme alespoň bouřlivě oslavili příchod nového roku.