Základní otázka zní : Kde se z šerého moře nevýrazných musherů zčistajasna zrodila jasně zářící hvězda nového klubu - OBŘÍ SKÁLY -RAMZOVÁ? Hledání odpovědi v písemných pramenech je velmi obtížné.

Již v dřevních dobách sportu psích spřežení pojala dva nevycválané výrostky nezřízená touha volání zasněžených dálav. I uposlechli tohoto volání.

Ti dva jsou : Radek Koudelka a Zbyněk Diblík.

Drevni doby sportu psich sprezeni na Ramzove

Dřevní doby sportu psích spřežení na Ramzové


Je chladné a mlhavé jaro roku 1994. U polovypité lahve, za mdlého světla sedí pomlklá společnost. Všem se honí v hlavě stejná myšlenka - má to smysl, není to hloupost ? Rozhodlo náhlé zablikání světla, které všem vehnalo barvu do tváří. Má to smysl! A tak se napětí uvolnilo a z polovypité lahve se stala láhev zcela vypitá. Celá sešlost se rozhodla, že psů i zkušeností s nimi má na rozdávání, organizačně jsou skvělí, takže jim nic nebrání v založení Musher klubu OBŘÍ SKÁLY - RAMZOVÁ.

Zakládajícími členy jsou :
Radek Koudelka, Zbyněk Diblík, Richard Orlík, Simona Dragounová, Jiří Kittner, Petra Diblíková.

Toto rozhodnutí samozřejmě nepadlo jen díky vypité lahvi. Čtyři z této sestavy již byli ostřílenými závodníky. Absolvovali totiž v zimě jeden závod. Pravda, ten nejnáročnější - Ledovou jízdu. V tomto třídenním závodě dosáhli pronikavého úspěchu : Dvojice Jiří Kittner (Kiťas) a Simona (Simča) Dragounová skončila na 4. místě. A duo Zbyněk (Zbyňa) Diblík a Richard (Ríša) Orlík na 5. místě.

A tohle je byvak dvojce Risa-Zbynek na Kolinskych boudach

A tohle je bivak dvojce Ríša-Zbyněk na Kolínských boudách


Zbyna s Orlem a devet psu. V pozadi Snezka

Zbyňa s Orlem a devět psů. V pozadí Sněžka


Kitas se Simcou v cili Ledovky v Zacleri

Kiťas se Simčou v cíli Ledovky v Žacléři


Hned v květnu 1994 (nedlouho po svém založení) uspořádal klub své první závody - Ramzovský pulling. Ten se okamžitě vryl do paměti laické i odborné veřejnosti. Bohužel písemné dokumenty, pokud byly pořízeny, se nedochovaly.

O tři měsíce později, v srpnu 1994, proběhla ustavující schůze klubu . Uskutečnila se při příležitosti křtin prvních klubových štěňat. Jejich matkou je Radkova Jessika Jesenický vítr a otcem bílý Dasty Genius Maribor. Štěňata jsou tři a jejich osud nebyl vždy jednoznačný a jednoduchý. Nicméně přilákala dva nové členy, o čemž se zmíníme dále. Na schůzi byl stanoven přípravný výbor pro registraci klubu. Jeho členy se stali kupodivu opět Radek a Zbyňa a jako třetí, nově přijatý majitel štěňátka Dana, Pavel Nevrkla. Jeho příchodem klub získal zručného truhláře, jehož dovednosti v práci se dřevem se ještě mnohokráte osvědčí.

Dále byly schváleny stanovy i funkcionáři klubu.

předseda (prezident).................Radek Koudelka

tajemník (sekretář)....................Zbyněk Diblík

hospodář (účetní)......................Antonín Diblík

Rodinný klan Diblíků začal svou funkci. Jak dále zjistíme o dva roky později bude Zbyňa sázet na jeho neotřesitelnou moc, ale bude nakonec rád, že se jeho židle bude pouze mocně otřásat.